Obezita je jedním z nejzávažnějších civilizačních zdravotních problémů současnosti, který často vede k dalším onemocněním, jako je cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak nebo kloubní obtíže. Pro pacienty, kteří navzdory opakovaným pokusům o změnu stravovacích návyků, pravidelnému pohybu a farmakologické léčbě nedosáhli výrazného a trvalého snížení hmotnosti, představuje prakticky jediné účinné řešení operační zákrok.
Nemocnice Na Františku se bariatrické chirurgii, jak se tento obor nazývá, věnuje od roku 2020. O dosavadních výsledcích, výběru vhodné operace, mýtech, které bariatrickou léčbu provázejí, i o plánech do budoucna jsme hovořili s chirurgem MUDr. Tomášem Záhorou, který se na bariatrické operace specializuje, a prof. MUDr. Martinem Matoulkem, Ph.D., vedoucím lékařem obezitologicko-bariatrické poradny v NNF.
Kolik bariatrických operací jste za uplynulé roky provedli a jaké jsou zatím výsledky? Vidíte pozitivní dopady nejen z hlediska úbytku hmotnosti, ale i na celkové zdraví pacientů?
MUDr. Tomáš Záhora: Bariatrické operace provádíme už od roku 2020, kdy na František nastoupil pan doktor Vraný z Jablonce nad Nisou, který se této problematice věnoval přes 30 let. Od té doby jsme provedli přes 400 zákroků. V roce 2022 pan doktor Vraný odešel a já chtěl v této činnosti pokračovat. Spojil jsem se proto s profesorem Matoulkem ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a společně jsme vytvořili nový bariatricko-obezitologický tým. Od roku 2023 jsme provedli dalších více než 100 operací.
Prof. Martin Matoulek: Bariatrické operace jsou prakticky jedinou efektivní metodou pro výrazné snížení hmotnosti u pacientů s BMI nad 40, případně s BMI nad 35, pokud mají další přidružená onemocnění. V kombinaci s komplexní léčbou často vedou k neuvěřitelným proměnám nejen v oblasti kosmetické, ale především metabolické.
Jaké typy bariatrických výkonů nabízíte a podle čeho se rozhodujete, která metoda je pro konkrétního pacienta nejvhodnější?
TZ: V současnosti provádíme dva typy operací, a to restriktivní, kdy zmenšíme objem žaludku, a malabsorpční neboli bypassové, při nichž kromě zmenšení objemu žaludku zároveň obejdeme část vstřebávání živin v tenkém střevě. Příkladem restriktivní operace je tubulizace žaludku, známá jako sleeve, příkladem bypassové operace je malý a velký bypass. Na našem pracovišti převažují bypassové operace.
MM: Výběr vhodné metody závisí na mnoha faktorech – maximální dosažená hmotnost, věk, přítomnost cukrovky a dalších metabolických onemocnění. Velmi důležité slovo má i pacient, kterému se snažíme vysvětlit výhody i nevýhody jednotlivých metod. Pro finální rozhodnutí může být zásadní i výsledek gastroskopie nebo technické možnosti, které se mohou ukázat až během samotného výkonu, zvláště pokud pacient již v minulosti podstoupil břišní operace.
Máte pacienta, jehož příběh by dobře ilustroval úspěšnost bariatrické léčby?
MM: Nepochybně máme, ale osobně nemám moc rád ukazování úspěšných případů. Ovšem kdo by měl zájem, může si najít příběhy našich pacientů na stránkách www.obesitynews.cz, kde je i celá řada dalších zajímavých informací o přípravě na zákrok a následné pooperační péči.
Jak probíhá spolupráce mezi bariatrickou poradnou a chirurgickým týmem?
MM: Spolupráce je zásadní a unikátní v tom, že se pacient v jeden čas obvykle setká s chirurgem, nutričním terapeutem i obezitologem, kteří společně vyhodnotí jeho situaci a navrhnou možnosti léčby. Poté následuje nutriční příprava, příprava s psychologem (někdy jen jednorázové vyšetření) a časové naplánování samotného výkonu.
TZ: Musím opět znovu zdůraznit, že spolupráce je skutečně klíčová. Každý z nás má jiný pohled na věc, ale vždy se dokážeme domluvit na tom, co je z našeho pohledu pro pacienta nejlepší.
Jaké obavy pacienti nejčastěji mají a s jakými mýty se setkáváte?
MM: K nám do poradny už chodí většinou lidé, kteří bariatrii chtějí. V běžné populaci však panují obavy, že operace nefunguje nebo že po ní mají pacienti vážné problémy. Většina komplikací však nesouvisí přímo s chirurgickým zákrokem, ale spíše s nedostatečnou nebo příliš krátkou předoperační přípravou a chybějící dlouhodobou obezitologickou péčí po výkonu. To je velká škoda, protože nedůvěra k těmto zákrokům přetrvává i mezi odbornou veřejností.
Plánujete rozšíření bariatrického programu v NNF? Například o nové operační metody nebo větší kapacitu zákroků?
TZ: Letos plánujeme provést přes 100 bariatrických operací a získat tak status bariatrického centra. Od podzimu bychom chtěli začít provádět reoperace po předchozích neúspěšných bariatrických výkonech a počet operací nadále navyšovat.
MM: Pro rozšíření bariatrické operativy je důležité především posílení nelékařského personálu – zejména nutričních terapeutů a psychologů, případně i lůžkového interního oddělení, které by se podílelo na přípravě pacientů k zákroku. Uvítali bychom také užší spolupráci s rehabilitací, protože po zhubnutí desítek kilogramů pacienti často vyhledávají jak rehabilitačního lékaře, tak i ortopeda. Komplexní bariatrický program totiž není jen o operaci.
Jak vidíte budoucnost bariatrie? Přibývá pacientů, kteří tuto léčbu vyhledávají?
TZ: Obezita je významný socioekonomický problém a bariatrie v něm hraje a bude hrát čím dál významnější úlohu, protože z dlouhodobého hlediska se jedná nejen o nejefektivnější, ale také o nejlevnější řešení. Pacientů stále přibývá a operujeme lidi v podstatě z celé republiky.
MM: Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby naši pacienti nikdy nedosahovali tak vysokých hmotností, aby potřebovali bariatrickou operaci, a dokázali zhubnout konzervativními metodami. Nicméně prostor pro bariatrii je značný. Spousta pacientů cestuje sto i více kilometrů, někteří dokonce i do moravských center, aby podstoupili bariatrický výkon. Troufám si říct, že jen pro Prahu by bylo potřeba zvýšit kapacitu několikanásobně.
V čem je Nemocnice Na Františku pro pacienty výhodnou volbou?
TZ: V Nemocnici Na Františku se nám podařilo během pěti let vytvořit výborně fungující tým lékařů, nutričních terapeutů, psychologů a dalšího zdravotnického personálu, který se specializuje výhradně na léčbu obezity. Máme precizně nastavenou přípravu pacienta před operací i dlouhodobé pooperační sledování, které je pro úspěch zásadní. Další nespornou výhodou je rodinné prostředí malé nemocnice s vynikající polohou v krásném centru Prahy.
Pacienti, kteří zvažují bariatrickou operaci, najdou bližší informace o objednání na konzultaci do Nemocnice Na Františku na této stránce.