Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Web je v režimu údržby.

Omlouváme se Vám za komplikace, zkuste se prosím vrátit za hodinu.

Kýlní chirurgie

Jako kýlu označujeme stav, kdy výchlipka peritonea nerespektuje přirozené hranice dutiny břišní a mezerou (otvorem) mezi svaly (tzv.kýlní brankou) se dostává do jiné části těla (nejčastěji do podkoží, popř. do mezihrudí), následována některým orgánem z dutiny břišní (tzv. kýlním obsahem - střevem, žaludkem, tukovou tkání apod.). Tyto mezery (otvory, kýlní branky) jsou často vývojově oslabená místa (třísla, pupek, bránice). Kýla se může projevit již v dětství, to jsou nejčastěji vrozené kýly, nebo později v dospělosti, to jsou často kýly získané (vyšší břišní lis, kašel, obezita, jizva po předchozí operaci). Závažnou komplikací kýly, která patří mezi tzv. náhlé příhody břišní, patří její uskřinutí (inkarcerace), vyžadující často provedení akutní operace.

Diagnóza kýly patří celosvětově k velmi častým plánovaným operacím na odděleních břišní chirurgie, a proto je jim věnována v odborné literatuře a v lékařské péči velká pozornost. Chirurgické oddělení Nemocnice Na Františku není výjimkou. Kýly jsou zde operovány jak mniinvazivně (laparoskopicky), tak klasicky (řezem), kýlní branka je nejčastěji uzavřena speciální kýlní síťkou, která vytváří pevnou oporu pro vlastní tkáně. Lékaři v kýlním (herniologickém) týmu se školí speciálně v této problematice a jsou schopni nabídnout a přizpůsobit pacientovi řešení jeho kýly na míru (TAPP,TEP, IPOM, sublay, TAR, Lichtenstein, Spitzy, Schouldice, Sugarbaker a další).  

Speciální problematikou jsou obrovské pooperační kýly, jejichž chirurgické řešení vyžaduje multidisciplinární komplexní přístup spolu se specialisty z anesteziologie a s plastickými chírurgy a jejichž výskyt v posledních letech stoupá.  

Další kýlní problematiku představují kýly parastomální u pacientů (stomiků) s vývodem střeva (stomií), tyto lze řešit rovněž miniinvazívními metodami, nebo klasickými.  

Rovněž brániční kýly a fundoplikace žaludku, které tvoří samostatnou problematiku gastroesofageálního refluxu, dysplázií jícnu, recidivujících pneumonií při refluxu, popř. chronického zánětu hlasivek, jsou zhruba v 5 % zastoupeny ve spektru operací kýlní skupiny.

Objednání
pondělí – pátek 8:00 – 14:00
222 801 301
222 801 237
777 363 648
robert.ston@nnfp.cz

Ambulance

MUDr. Robert Ston

Primář Kontakt →

MUDr. Tomáš Záhora

lékař Kontakt →

MUDr. Tomáš Jakeš

Lékař Kontakt →

MUDr. Jan Černý

Lékař Kontakt →

MUDr. Martina Daňová

Lékařka Kontakt →

MUDr. Lenka Zíková

Lékařka Kontakt →
ÚTERÝ12:00 - 15:00MUDr. Tomáš Jakeš
MUDr. Martina Daňová
STŘEDA09:00 – 14:00
12:00 - 15:00
12:00 - 15:00
prim. MUDr. Robert Ston
MUDr. Lenka Zíková
MUDr. Jan Černý
ČTVRTEK09:00 – 14:00MUDr. Tomáš Záhora
Objednání
pondělí – pátek 8:00 – 14:00
222 801 301
222 801 237
777 363 648
robert.ston@nnfp.cz

Pacienti se před příchodem do ambulance nahlásí v kartotéce (hlavní budova, přízemí vlevo)

hlavní budova, přízemí vlevo, na konci chodby (odborné poradny)
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram