Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Web je v režimu údržby.

Omlouváme se Vám za komplikace, zkuste se prosím vrátit za hodinu.

CT je zobrazovací vyšetřovací metoda, která umožňuje za použití rentgenového záření zobrazit tělo v sérii řezů. Často je podávána kontrastní látka pro lepší rozlišení patologické tkáně.

Spektrum vyšetření

nativní a kontrastní tomografická vyšetření mozku, plic, malé pánve, dutiny břišní a pohybového aparátu

Od ledna 2022 provádíme všechna CT vyšetření na novém přístroji Siemens SOMATOM Drive se dvěma zdroji rentgenového záření. Přístroj díky své vysoké rozlišovací schopnosti a dokonalým 3D rekonstrukcím umožňuje velmi přesnou diagnostiku. Pro zobrazení vnitřních orgánů a tkání používá nižší dávky rentgenového záření, navíc není nutné pacienta zatěžovat vysokými dávkami kontrastních látek. Vyšetření pacienta je tak rychlé, že není potřeba během vyšetření zadržovat dech. Přístroj navíc umožňuje provádět nová speciální vyšetření, jež mohou doplnit diagnostiku o kvalitativně nové informace, které lékař využije pro cílenou léčbu konkrétního pacienta.

Na vyšetření je třeba se předem objednat. Vždy se snažíme zachovat příznivou čekací dobu a pacientovi nabídnout nejkratší možný termín vyšetření. U akutních případů je možné termín dohodnout přímo mezi indikujícím a vyšetřujícím lékařem.

Pacient si s sebou přinese řádně vyplněnou žádanku obsahující identifikaci pacienta, specifikaci a zdůvodnění požadovaného vyšetření a v případě kontrastních vyšetření vyplnění alergické anamnézy a aktuální hodnotu renálních funkcí (hodnotu kreatininu).

Příprava na vyšetření

Je-li vyšetření prováděno nativně, tzn. bez podání kontrastní látky, není zpravidla žádná příprava nutná a po ukončení vyšetření nejsou jakákoliv omezení. Jedná se zejména o CT krční (při podezření na úraz), hrudní a bederní páteře či vedlejší nosní dutiny.

Jedná-li se o vyšetření, kde je podání kontrastní látky indikováno, doporučuje se 4 dny před vyšetřením jíst nenadýmavou stravu a neomezovat tekutiny. V den vyšetření ráno nejíst, pít přiměřeně vodu. V případě známé lékové či jiné alergie je indikujícím lékařem podána antialergická příprava Prednisonem 40 mg (2 tablety) večer před vyšetřením, ráno 20 mg (1 tableta). Pacienti trpící cukrovkou musí dva dny předem vysadit antidiabetika obsahující účinnou látku metformin (Glucophage, Siofor, Metformin-Teva, Diareg, Stadamet, Vipdomet, Jentadueta).

Průběh vyšetření při použití kontrastní látky

Vyšetření trvá přibližně 20 minut. Klient leží na pohyblivém vyšetřovacím stole, který se postupně zasouvá do vyšetřovacího zařízení. Do žíly se aplikuje kontrastní jodová látka. V průběhu aplikace můžete mj. pociťovat nával tepla do těla, sucho v ústech, pocit na zvracení či nutkání na močení. Tyto příznaky po chvíli vymizí. Kontrastní látka se z těla vylučuje močí, proto je vhodné po vyšetření dostatečně pít.

U nekomplikovaného výkonu probíhá vyšetření ambulantně. Ihned po výkonu je možné jíst a pít. Vzhledem k možným pozdním reakcím však pacient zůstává ještě 30 minut v čekárně, kde je pod dohledem zdravotnického personálu. Po celou dobu má v žíle zavedenou kanylu. Dojde-li v průběhu vyšetření k nežádoucím účinkům či reakcím, je pacient poučen, jak má zavolat personál CT.

Galerie

Na vyšetření je nutné se objednat

Pondělí8:00 – 15:00
Úterý8:00 – 15:00
Středa8:00 – 15:00
Čtvrtek8:00 – 15:00
Pátek8:00 – 15:00
Objednání
222 801 223
hlavní budova, střední trakt, 1. mezipatro
Zobrazit na mapě

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram