Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Web je v režimu údržby.

Omlouváme se Vám za komplikace, zkuste se prosím vrátit za hodinu.

Na rentgenologickém pracovišti provádíme klasická skiagrafická vyšetření skeletu různých částí těla a některých orgánů (např. v oblasti hrudníku, břicha či malé pánve). Dále provádíme skiaskopická vyšetření trávicí trubice a vylučovací urografii (IVU).

Běžná skiagrafická rentgenová vyšetření, která nevyžadují předchozí přípravu pacienta, se provádějí bez objednání. Na vylučovací urografii (IVU) a skiaskopické vyšetření trávicí trubice je nutné se objednat.

Na všechna vyšetření si pacient donese řádně vyplněnou žádanku od indikujícího lékaře.

Spektrum vyšetření

Skiagrafické vyšetření

Jedná se o základní vyšetřovací metodu využívající rentgenové záření, která umožňuje zobrazit různé části kostry lidského těla (např. horní a dolní končetiny, pánev, hrudník, páteř apod.) a také orgány (např. plíce). Tato vyšetření provádíme bez objednání.

Vylučovací urografie (IVU)

IVU je rentgenové vyšetření, které umožňuje pomocí jodové kontrastní látky zobrazení ledvin, močových cest a močového měchýře.

Toto vyšetření není možné provádět při alergii na jodové kontrastní látky a u významnějších poruch funkce ledvin.

Průběh vyšetření

Vyšetření trvá přibližně 45 minut, během něhož se provádí série minimálně 4 rentgenových snímků, které se v případě potřeby doplní o CT snímek.

Pacient leží na vyšetřovacím stole, radiologický asistent provádí snímkování. Do žíly se aplikuje kontrastní jodová látka. V průběhu aplikace můžete například pociťovat nával tepla do těla, sucho v ústech či nutkání na močení. Tyto příznaky po chvíli vymizí. Kontrastní látka se z těla vyloučí močí, proto je vhodné po vyšetření dostatečně pít.

Příprava na vyšetření

Čtyři dny před vyšetřením jíst nenadýmavou stravu, neomezovat tekutiny. V den vyšetření ráno nejíst, pít přiměřeně vodu. V případě známé lékové či jiné alergie je indikujícím lékařem podána antialergická příprava Prednisonem 40 mg (2 tablety) večer před vyšetřením, ráno 20 mg (1 tableta). Pacienti trpící cukrovkou musí dva dny předem vysadit antidiabetika obsahující účinnou látku metformin (Glucophage, Siofor, Metformin-Teva, Diareg, Stadamet, Vipdomet, Jentadueta).

Skiaskopické vyšetření - polykací akt, pasáž jícnem, žaludkem a duodenem

Jedná se o vyšetření, které umožňuje zobrazení trávicí trubice pomocí kontrastní látky. Standardně se používá baryová kontrastní látka, v případě podezření na poranění trávicí trubice se použije vodná jodová kontrastní látka.

Průběh vyšetření

Vyšetření polykacího aktu trvá zhruba 20 minut, u pasáže může jít až o několik hodin, kdy se pacient v určitých časových intervalech vrací a RTG snímkem se kontroluje průchod kontrastní látky trávicí trubicí.

Příprava na vyšetření

Čtyři dny před vyšetřením jíst nenadýmavou stravu, neomezovat tekutiny. V den vyšetření ráno nejíst a nepít.

Galerie

Běžná skiagrafická rentgenová vyšetření bez objednání:

Pondělí8:00 – 15:00
Úterý8:00 – 15:00
Středa8:00 – 15:00
Čtvrtek8:00 – 15:00
Pátek8:00 – 15:00

Vylučovací urografie (IVU) a skiaskopické vyšetření trávicí trubice podle objednání

Objednání na vylučovací urografii (IVU) a skiaskopické vyšetření trávicí trubice
222 801 212

hlavní budova, přízemí, za recepcí
Zobrazit na mapě

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram