Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Web je v režimu údržby.

Omlouváme se Vám za komplikace, zkuste se prosím vrátit za hodinu.

Operace rakoviny prsu

Rozumíme tomu, jak hluboce může zasáhnout samotné sdělení diagnózy rakoviny prsu. V těchto momentech se může zdát, že se svět zastavil. Ale nejste v tom sama. Naše Centrum chirurgické léčby nádorů prsu v Nemocnici Na Františku je zde pro vás, aby vám poskytlo veškerou potřebnou podporu a provedlo vás krok za krokem léčbou. Nebojte se, jsme tu s vámi.

Pokud vám lékař diagnostikoval zhoubný nádor prsu a nevíte, jak dál postupovat, nebo vás lékař již nasměroval k chirurgickému zákroku na odstranění nádoru, jste na správném místě. V našem centru se o vás komplexně postaráme s maximální péčí a odborností.

Jsme největší centrum chirurgické léčby rakoviny prsu v Praze a naši lékařští odborníci jsou součástí multioborového mamárního týmu, který se specializuje na léčbu nádorových onemocnění prsu. Tento tým je sestavený z předních specialistů v oblasti onkologie, chirurgie, plastické chirurgie, radiodiagnostiky a histopatologie, kteří společně pracují na posouzení a léčbě každé pacientky (pacienta) zcela individuálně. O naší spolupráci se více dočtete na hlavní stránce našeho centra.

Čím se zabýváme

V našem centru se specializujeme na operační odstranění nádorů prsu a na plastické operace prsou po prodělaném onemocnění.

Naše centrum je vybaveno nejnovějšími technologiemi a naši specialisté se neustále vzdělávají v oblasti moderních přístupů k operacím nádorů a plastických rekonstrukcí prsu, abychom vám mohli nabídnout nejefektivnější léčbu na té nejvyšší úrovni.

Po operaci může být potřebná další léčba, jako je radioterapie, chemoterapie, hormonální terapie nebo terapie cílená na specifické vlastnosti rakovinných buněk, v závislosti na specifickém typu rakoviny prsu a jejím stadiu. Tato léčba již neprobíhá v Nemocnici Na Františku, ale na Onkologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kam pacientky na tuto terapii docházejí.

Komplexní léčebný postup je vždy sestaven multioborovým týmem individuálně pro každou pacientku.

Co jsou zhoubné nádory prsu

Zhoubný nádor prsu, často označovaný jako rakovina prsu, je onemocnění, při kterém se v prsní tkáni začnou nekontrolovaně množit buňky. Tento nekontrolovaný růst buněk může vést k tvorbě hmoty nebo "bulky" v prsu, která se liší od normálních struktur prsní tkáně.

Rakovina prsu může být invazivní nebo neinvazivní. Neinvazivní rakovina znamená, že nádor zůstává na svém původním místě a nerozšířil se do okolních tkání. Invazivní rakovina prsu se rozšířila z původního místa do okolních prsních tkání a potenciálně i do dalších částí těla prostřednictvím krevního oběhu nebo lymfatického systému.

Jak operace probíhá

Operace rakoviny prsu je chirurgický zákrok, jehož cílem je odstranit rakovinný nádor a často i některé okolní tkáně nebo lymfatické uzliny, aby se zabránilo šíření rakoviny. Postup operace závisí na několika faktorech, včetně velikosti a umístění nádoru, typu rakoviny prsu i celkovém zdravotním stavu pacientky. U nás provádíme tyto zákroky:

Částečná mastektomie (také známá jako šetřící operace prsu)

Při tomto typu operace chirurg odstraní pouze nádor a malé množství nezasažené okolní tkáně, aby se zajistilo, že všechny rakovinné buňky byly odstraněny. Cílem je zachovat co nejvíce prsní tkáně. Částečná mastektomie je obvykle následována radioterapií, aby se minimalizovalo riziko návratu rakoviny. U každé naší pacientky je však stanoven individuální léčebný postup multioborovým týmem.

Mastektomie

Při mastektomii chirurg odstraní celý prs. Existuje několik typů mastektomie, včetně jednostranné mastektomie (odstranění jednoho prsu) a dvojstranné mastektomie (odstranění obou prsů). Rozsah operace závisí na stadiu a rozsahu rakoviny a na rozhodnutí multioborového týmu, který přihlédne ke všem relevantním skutečnostem.

Sentinelová lymfadenektomie

Tento zákrok spočívá v odstranění sentinelových (strážných) lymfatických uzlin, které jsou prvními uzlinami, kam by se rakovina mohla z prsu šířit. Zákrok se provádí společně s odstraněním nádoru. Před operací jsou pacientky odeslány do našeho spolupracujícího zařízení na označení sentinelové uzliny izotopem. Pokud tyto uzliny neobsahují rakovinné buňky, není obvykle nutné odstraňovat další uzliny.

Axilární lymfadenektomie

Pokud jsou v sentinelových uzlinách nalezeny rakovinné buňky, může být nutné odstranit další lymfatické uzliny v podpaží, aby se zabránilo dalšímu šíření rakoviny.

Operace provádíme v celkové anestezii na moderně vybavených operačních sálech.

Pooperační podpůrná péče

Naší prioritou je nejen poskytování špičkové zdravotní péče a dosahování vynikajících výsledků při operačních zákrocích, ale také zajištění komplexní pooperační podpory pro naše klientky. Chceme, aby každá žena, která projde našimi dveřmi, odcházela s pocitem naprosté spokojenosti a jistoty. Proto vám pomůžeme i s rekonvalescencí a usnadníme váš návrat do běžného života.

Rehabilitace

Před vaším propuštěním z nemocnice se o vás postarají naše zkušené rehabilitační pracovnice, které vám ochotně vysvětlí a prakticky ukážou vhodná rehabilitační cvičení pro podporu vaší rychlé a efektivní rekonvalescence.

Prsní náhrady

Pro každou ženu, která podstoupila odstranění prsu, máme připravenou podporu v podobě zdravotnických pomůcek známých jako epitézy. Tyto epitézy lze snadno umístit do běžné nebo speciálně navržené podprsenky, a tak zabezpečit, aby na první pohled nebylo zřejmé, že byl prs odstraněn. Při odchodu z našeho centra proto každé ženě poskytujeme nejen poukaz na epitézu, ale také speciální podprsenku, která podpoří nejen vaše fyzické, ale i duševní pohodlí.

Lymfatické masáže

Některé pacientky se mohou po operaci prsu potýkat s lymfatickým otokem, přičemž riziko vzniku otoku se pohybuje mezi 5–35 %. Lymfatické otoky po operaci prsu se nejčastěji objevují v oblasti ruky a paže na straně, kde byl chirurgický zákrok proveden. Pravděpodobnost výskytu otoku závisí i na míře odstranění lymfatických uzlin v podpaží a na tom, zda bylo provedeno po operaci ozáření.

Pokud existuje riziko výskytu otoku nebo se otok objeví, předepisujeme našim pacientkám pojišťovnou hrazené lymfatické masáže, které pomáhají otoky redukovat nebo jim zcela předejít. Pro některé pacientky může být vhodná metoda lymfotapingu, při které se používá speciální páska k podpoře odtoku lymfy.

Rakovina prsu u mužů

Ačkoliv je rakovina prsu nejčastěji spojována se ženami, může toto onemocnění postihnout i muže. Přestože je výskyt rakoviny prsu u mužů výrazně nižší – asi stokrát méně častý než u žen – muži nejsou z tohoto onemocnění zcela vyloučeni. Riziko se zvyšuje zejména u mužů ve věku 60 až 70 let a může být spojeno s určitými genetickými faktory, jako je Klinefelterův syndrom nebo mutace genu BRCA2.

Přestože jsou tyto stránky orientovány na ženy, které tvoří převážnou většinu spektra našich pacientů, tak v našem centrum jsme samozřejmě připraveni poskytnout komplexní odbornou péči i mužům, kteří čelí diagnóze rakoviny prsu. Můžete si být jisti, že se u nás setkáte s otevřeným a podpůrným prostředím, kde se každému pacientovi – bez ohledu na pohlaví – dostává péče, pochopení a vysoce specializované pomoci potřebné pro úspěšnou léčbu a rekonvalescenci.

Neváhejte se k nám objednat

Když jde o rakovinu, hraje čas klíčovou roli. Neváhejte a domluvte si konzultaci v našem centru ještě dnes

Objednání do mamologické poradny
pondělí–pátek 8:00–14:00
222 801 301
222 801 237
777 363 648
robert.ston@nnfp.cz
Fotogalerie

MUDr. David Erhart

Vedoucí lékař Kontakt →

MUDr. Mgr. Barbora Englcová, MBA, LL.M.

Lékařka Kontakt →

MUDr. Mgr. Petra Jakeš

Vedoucí lékařka Kontakt →

MUDr. Giang Polách Nguyenová

Lékařka Kontakt →

MUDr. Marek Pol

Lékař Kontakt →

PONDĚLÍ9:00 – 12:00MUDr. Mgr. Barbora Englcová, MBA, LL.M.
ÚTERÝ9:00 – 12:00MUDr. Giang Nguyenová
PÁTEK11:00 - 14:00MUDr. Petra Jakeš
Objednání
pondělí – pátek 8:00 – 14:00
222 801 301
222 801 237
777 363 648
robert.ston@nnfp.cz
hlavní budova, přízemí vlevo, na konci chodby (odborné poradny)
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram